Mýty, zbožná přání a realita.
Pasivním domům se věnujeme aktivně již mnoho let. Nejen teoreticky ale i prakticky. Sérii přednášek, na téma vytápění a větrání pasivních domů, jsem měl jiřž v roce 2005 na Energy Centre České Budějovice.
Jsem energetický auditor, mám vzdělání i v oboru chladírenství.
Tepelným čerpadlům se věnuji od roku 1996. První tepelná čerpadla na Slovensku máme ještě z doby, kdy vytápění zemním plynem, v ceně 2,50 Sk / m2 bylo levnější, než tepelným čerpadlem.
Nyní mám dodáno a instalováno několik set tepelných čerpadel, od rodinných domků, přes hotely až po fabriky. Tedy i průmyslové aplikace. Máme i solární vytápění, tepelná čerpadla zadarmo a energeticky soběstačné polyfunkční budovy.
Obecně převládá názor, že je to škaredá hranatá krychle bez oken uvnitř s velkým krbem na nakradené dřevo.
1. zateplením obálky budovy
2. využitím obnovitelných zdrojů - solárních systémů a tč, které ovšem třeba na Slovensku , kde také působíme, donedávna nebyly obnovitelné zdroje, ale jen úsporné zařízení, podobně jako izolace na trubce.
Dle některých architektů se netopí, takže můžu jít. Ale realita bývá jiná.
Nejprve bych rozdělil pasivní domy:
Montované ( nazývané obchodně dřevodomy)
Montované RD jsou velmi náročné na preciznost provedení. Po realizaci se kontroluje, např. Blower door testem. Pokud by dům nebyl vzduchotěsný, za 24 hodin může v tepelné izolaci kondenzovat i 20 litrů vody, což má destrukční důsledek na tento dům. Pokud uvážíme, jak kvalitní pracovníci dnes pracují na stavbách… Říká se, že levné české stavební firmy nevytlačila z Německa krize, ale tyto testy.